Droga do pracy marzeń – jak osiągnąć sukces zawodowy

-->

Wskocz na podium jak Kamil Stoch
czyli o drodze do pracy marzeń i sukcesów zawodowych

 

Jest styczeń i kolejne zawody w skokach narciarskich. Ostatnio nasi skoczkowie pięknie spisali się w Wiśle. Odnoszą sukcesy w Pucharze Świata, Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Narodów.

Jak osiągnąć swoje podium? Własny sukces zawodowy?

Po pierwsze: RÓB TO, DO CZEGO JESTEŚ STWORZONY.

Czy Stoch odniósłby sukcesy jako zawodnik sztuk walk wschodnich albo piłkarz? Prawdopodobnie nie. Posiada predyspozycje osobowościowe, naturalne zdolności do bycia skoczkiem. Nawet jego walory fizyczne predysponują  go do bycia właśnie skoczkiem, a nie na przykład bokserem czy koszykarzem.

Oparcie się na wrodzonych zasobach umożliwia osiągnięcie znaczących sukcesów. Warto mieć na względzie, że cechy osobowości są względnie trwałe. Choć pewne cechy można wypracować, jednak łatwiej i lepiej bazować na posiadanych zasobach. Wtedy droga do celu znacznie się skraca. Można być mistrzem, a nie tylko rzemieślnikiem.

Aby poznać do czego jesteś stworzony, możesz wykonać różne testy np. Career Direct (Kompas Kariery). Pozwala on poznać predyspozycje osobowościowe, a także wrodzone zdolności, posiadane już umiejętności i wartości (więcej – w zakładce Kompas Kariery).

Po drugie: KIERUJ SIĘ SWOJĄ PASJĄ

Czy Stoch doszedłby do tego momentu kariery, gdyby narciarstwo i  skoki nie były jego pasją? Pasja to coś więcej niż zainteresowania. Pasja to jest coś, co kochasz. Kochasz to, co robisz. Kochasz to, w jaki sposób to robisz. Kochasz ludzi, którymi i dla których to robisz. W pasji są obecne pozytywne emocje.

Pracując coachingowa można sprawdzić na różne sposoby, co jest pasją. Jeśli chcesz odkryć swoją pasję, to możesz zapytać siebie, co i tak bym robił, gdyby mi  nawet nikt za to nie płacił.

Po trzecie: ŻYJ W ZGODZIE Z WARTOŚCIAMI

Wartości są źródłem motywacji. Bez motywacji, nie ma sukcesów. Wartości są wyobrażeniem tego, co godne pożądania, na zdobyciu czego zależy człowiekowi. Wartości wyznaczają sposób w jaki patrzysz i interpretujesz wydarzenia, zjawiska, ludzi.

Jeśli robisz, to co jest zgodne z wartościami, masz motywację, chęć do działania. Przeszkody stają się wyzwaniami, którym z ochotą stawiasz czoła. Szukasz powodów, aby iść dalej, a nie wymówek, by pozostać w miejscu. Czujesz się spełniony. Życie i to, co robisz ma sens.

Po czwarte: TRENING CZYNI MISTRZA

Pamiętaj: Zawodów jest niewiele. Występy, skoki konkursowe są czasami. Najważniejszy jest codzienny trening. Trening czyni mistrzem.

Ważna jest systematyczność. Codzienne ćwiczenie. Małe kroki. Dopracowywanie techniki. Znany jest przypadek sportowca, który przykuty do łóżka trenował tylko w wyobraźni. Kiedy już mógł wrócić na treningi okazało się, że jego forma nie spadła, a wręcz wzrosła.

Pamiętaj też, że za każdym sukcesem stoi także trener. W przypadku naszych skoczków mówi się, że niedawna zmiana trenera dodała skrzydeł całej drużynie.

Trener to po angielsku coach. Powoli i w Polsce rozwija się rynek usług coachingowych, bardzo popularnych na świecie – od Ameryki po Azję Wschodnią. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o coachingu zajrzyj na moją stronę. Naprawdę warto korzystać z pomocy kogoś, kto po przyjacielsku zauważa błędy, kogoś, kto potrafi pokazać drogę wiodącą do wyznaczonego celu, kogoś, kto pomoże podzielić ją na etapy i będzie asekurował przy ich pokonywaniu. W 1912r. Scott zdobył biegun, ale w drodze powrotnej wszyscy zginęli, natomiast Amundsen, zdobył biegun 33 dni wcześniej, a potem wszyscy bezpiecznie wrócili. Sukces osiągnął między innymi dzięki temu, że podzielił trasę na etapy, że stworzył bazy.

A więc ucz się, poszerzaj wiedzę, zdobywaj nowe umiejętności, popełniaj błędy i wyciągaj wnioski. Znajdź trenera!

Powodzenia!